

Susza- jest to długotrwały okres nieznacznych bądź braku opadów atmosferycznych. Okres ten może powodować wysuszanie się gleby a co za tym idzie wyniszczania roślinności, zmniejszenia ilości wody pitnej co może doprowadzić do klęski głodu. Utrzymująca się taka sytuacja, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia na tych terenach pożarów.
Najbardziej narażonym na susze kontynentem jest Afryka. Północną część zajmuje tam Sahara zajmująca teren 8600000 km2 gdzie panuje całoroczny niedobór wody. Sahara każdego roku powiększa się o kolejne 5km2 co z czasem zajmuje tereny bezpośrednio sąsiadujących z ta pustynią państw.
Australia ze względu na swoje położenie także jest bardzo narażona na klęski związane z suszą. W bardzo trudnej sytuacji Australia znalazła się od 1996r.. Dorzecza rzek Murray i Darlin zostały przekształcone w ogromny obszar rolniczy. Problem pojawił się w momencie gdy opady w tym regionie spadły o kilka procent. W wyniku tego co roku plony zmniejszały się o połowę. Rząd bagatelizując trudną sytuację, sceptycznie podchodząc do zmian klimatycznych i wypłacił rolnikom odszkodowania. Z powodu trudnej sytuacji rolnicy masowo zaczęli popełniać samobójstwa ponieważ nie radzili sobie z zaistniałą sytuacją. Z czasem australijski rząd w związku ze zmianą klimatu przygotował projekty związane z ekologicznymi źródłami energii by ograniczyć emisję gazów by nie wpływać tak bardzo na klimat. Jeżeli trendy klimatyczne się utrzymają Australia może mieć ogromne problemy spowodowane suszami poprzez swoje położenie geograficzne.
W 2011r. największa od ponad 60 lat susza w rejonie Rogu Afryki, dotknęła ponad 10 milionów ludzi szczególnie w Kenii, Somalii, Dżibuti i Etiopii. W wielu regionach tych krajów można mówić o klęsce żywnościowej, w wyniku której najbardziej ucierpiały dzieci. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej państw afrykańskich walka z różnymi przeciwnościami losu staje się bardzo trudna. Gdy w grę wchodzą klęski żywiołowe państwa te nie mają najmniejszych szans z podjęciem walki tym przeciwnością.

Od 2011r. Kalifornię dotknęły katastrofalne susze. W roku 2014 mamy do czynienia z rekordową suszą. Wg NASA blisko 44 miliardy litrów wody potrzebuje Kalifornia aby podnieść się po tej suszy. W wyniku klęski zniszczonych zostało 60% upraw gdzie rolnictwo stanowi 70% stanowej gospodarki. Oznacza to, że ok. 17tys ludzi straciło pracę w tym segmencie. Rolnicy zostli zmuszeni do sprzedaży swoich zwierząt hodowlanych. W związku z brakiem wody, w całym stanie wprowadzono limity wody pitnej na mieszkańców. Przyczyną tych susz jest mniejsza ilość opadów śniegu w Sierra Nevada, który zasilał rzeki w stanie.
kalifornia(źródlo: twoja pogoda.pl)

Rok 2014r. Susza w położonej w północno-wschodniej części Chin prowincji Liaoning, w wyniku której prognozowane straty upraw wynoszą 2 miliony hektarów. Dla 136tys mieszkańców tego regionu władze musiały zorganizować dostawy wody pitnej. W Liaoning został ogłoszony stan klęski żywiołowej.
