

Tornado
Tornado,trąba powietrzna – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu[1].
Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych. Większość tornad ma siłę wiatru nie większą niż 180 km/h, szerokość leja do 75 metrów i pozostaje w kontakcie z ziemią na tyle długo, by przemierzyć kilka kilometrów. Niektóre osiągają prędkość wiatru ponad 480 km/h, szerokość leja 1,5 km i przemierzają do 100 km dotykając ziemi. Siłę tornad mierzy się w skali Fujity. Większość najbardziej niszczycielskich tornad formuje się w chmurach burzowych zwanych superkomórkami.

Jak zachować się podczas tornada
Jeżeli mieszkamy w strefie częstego występowania tornad musimy być bardziej uczuleni na pojawiające się zmienne warunki atmosferyczne. Ich obserwacja pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć możliwość jego wystąpienia. W Stanach Zjednoczonych obszary na których tornada występują ze większą częstotliwością niż na pozostałym terenie nazwane są aleją tornad. Pas ten obejmuje takie stany jak Teksas, Oklahoma oraz Kansas, Nebraska, a także Iowa wraz z Południową Dakotą. Występują one najczęściej późną wiosną rzadziej z kolei wczesną jesienią.
Zwykle ludność zamieszkująca takie tereny powiadamiana jest o zbliżającym się pogorszeniu pogody oraz możliwości wystąpienia trąby powietrznej za pomocą stacji radiowych lub telewizyjnych. Dane takie przekazywane są z ośrodków które zajmują się badaniem tych zjawisk. Przed wystąpieniem tornad niebo zwykle przybiera ciemny, zielonkawy kolor, czasem pada grad, zauważyć możemy także ciemne, nisko położone chmury oraz słyszalny jest głośny huk. W sytuacji zagrożenia należy być przygotowanym, że w każdej chwili trzeba będzie poszukać bezpiecznego schronienia. W Stanach Zjednoczonych gdzie tornada występują bardzo często, każdy z mieszkańców posiada pomieszczenie znajdujące się zwykle pod powierzchnią ziemi. Zazwyczaj są to specjalnie przygotowane do tego celu piwniczki gdzie można w bezpieczny sposób przeczekać przejście żywiołu.
Ważne jest również aby podczas wystąpienia trąby powietrznej zachować wszelkie możliwe środki ostrożności. Jeżeli nagła burza z której może powstać tornado zaskoczy nas w domu należy natychmiast udać się do pomieszczenia gdzie będziemy bezpieczni. Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca należy schronić się z dala od okien, szaf oraz wszelkich ruchomych mebli, które mogłyby nas zranić. Jeżeli to możliwe należy przykryć swoje ciało kocem, śpiworem, materacem aby chronić głowę, szyję i resztę ciała przed przemieszczającymi się rzeczami oraz gruzem. W żadnym wypadku nie należy otwierać okien. Jeżeli znajdujemy się w centrach handlowych, lub w budynkach a podobnych konstrukcjach ścian i dachu należy jak najszybciej się stamtąd wydostać, gdyż nie są one bezpieczne. Samochody również nie jest bezpiecznym schronieniem podczas tornada, są one bardzo łatwo przez nie przenoszone i przewracane. Należy jak najszybciej je opuścić i udać się do bezpiecznego schronienia.
